تور لحظه آخری چیست؟

تورهای لحظه آخری ، همانطور که از نامش پیداست به تورهایی گفته می شود که در لحظات آخر و زمان حرکت تور با کاهش قیمت به مسافران عرضه می گردد. این تورها گاهی به نفع مسافر تمام می شود و بنابر نوع خرید همانگونه که در لحظه آخر خریداری می شود در همان لحظه آخر هم نمی توان تدارک یک سفر خوب و حساب شده را دید.                                                                             

در بسیاری از موارد برخورد شده که اینگونه مسافران از سفر خود لذت کافی نبرده و چون با بی  برنامه سفر کرده اند نتوانسته اند به گشت و تفریح مناسب بپردازند.                                            

ولی در نهایت آنچه که این مسافران استفاده کرده و می کنند از یک سفر ارزان ولی در بیشتر مواقع نه چندان دلچسب استفاده کرده اند.                                                                                         

در این صفحه بیلبوردهای انواع تورهای لحظه آخری به شما عرضه می گردد.

تورلحظه آخری کیش/تورلحظه آخری دوبی/تورلحظه آخری ترکیه/تورلحظه آخری آنتالیا/ تورلحظه آخری مشهد/تورلحظه آخری بدروم/تورلحظه آخری استامبول/ تورلحظه آخری داخلی/تورلحظه آخری خارجی/

چطور وسایل سفر را در یک چمدان کوچک جا دهیم؟

اولین نکته: لباس‌های تاشده جای بسیار زیادی می‌گیرند. به جای این کار باید آنها را به‌صورت فشرده لوله کنید. لوله کردن لباس‌ها جای کمتری اشغال کرده و کمتر هم چروک‌ می‌شوند.

دومین: همه لباس‌های لوله شده را در کنار چمدان قرار می‌دهیم.

سومین: اول کفش‌ها را در کنار چمدان جا می‌دهیم. بعد لباس‌های لوله شده را به ترتیب، شلوارها و لباس‌های ظریف‌تر روی کفش‌ها‌چیده می‌شود.

چهارمین: لباس‌ها باید مرتب، منظم و فشرده در کنار هم قرار داده شوند.

پنجمین: وسایل سبک و آنهایی که ضروری و دم دستی هستند باید در آخرین مرحله و روی همه لباس ها قرار گیرند.

ششمین: لوازم بهداشتی و آرایشی هم باید در دسترس باشند مانند: شونه و کیف‌دستی...  حالا چمدان به راحتی بسته خواهد شد. نیازی هم به زور و بازو و عرق جبین ندارد.

حالا اگر سفر شما کوتاه مدت است و نیاز زیادی به تعویض لباس و استفاده از سایر وسایل ندارید، این نکات در بستن چمدان به شما کمک خواهد کرد.

نکته اول: اونیفرم و شلوار خود را در کف چمدان طوری قرار دهید که ابتدا و انتهای آنها از چمدان بیرون باشد.

نکته دوم: لباس‌هایی که چروک‌شدن‌شان زیاد مهم نیست همراه با لوازم بهداشتی در وسط چمدان جا دهید.

آخرین مرحله: ابتدا و انتهای لباس‌هایی که بیرون گذاشته بودید را با دقت، مرتب و منظم بر روی لباس های رویی تا کنید. تمام شد. سفر خوش.

استفاده از نکات و راه‌کارهای پیشنهادی بالا در بستن چمدان‌های سفری به شما این امکان را می‌دهد که راحت، سبک و بدون اتلاف وقت سفر کنید.

آنچه يك گردشگر بايد بداند ...!

سفر و گردشگري همان قدر كه مي‌تواند باعث تسكين روح و روان باشد، مي‌تواند با بروز هرگونه مشكلي به خصوص براي خانواده‌ها، به بدترين خاطره زندگي فرد تبديل شود. براي اينكه سفري خوش با خاطرات شيرين داشته باشيد، لازم است قبل از سفر مقدماتي را فراهم كنيد. در سفرهاي شخصي تهيه اين مقدمات به عهده بزرگترهاي خانواده و شامل حاضر كردن وسايل موردنياز سفر و وسيله نقليه است، ولي در سفرهاي گروهي مدير گروه اطلاعاتي به شما مي‌دهد كه حتما مورد نياز شما است.
با اين وجود اگر شما بخواهيد با توجه به اطلاعاتي كه اين دفاتر خدمات مسافرتي در رسانه‌ها درج مي‌كنند سفري را انتخاب كنيد با اصطلاحاتي مواجه مي‌شويد كه به ظاهر ساده هستند ولي مي‌توانند با كمي بي‌دقتي سفر شما را دستخوش تغييرات جدي كنند. بنابراين اگر مي‌خواهيد سفري خوش و راحت داشته باشيد و با توجه به موقعيتي كه داريد از حداكثر فرصت‌هاي سفرتان استفاده كرده و مشكل خاصي نداشته باشيد به اين نكات توجه كنيد.

موسسات مرتبط با گردشگري و وظايف آنها:

اگر اجزاي تشكيل دهنده تور را به سه بخش فروش به مسافر در مبدا، حمل مسافر از مبدا به مقصد و سرويس‌دهي به مسافر در مقصد، تقسيم كنيم آن گاه موسساتي كه بايد با همكاري و مساعدت يكديگر اين اجزا را با هم تركيب كرده و تلاش كنند تا شرايط مناسبي را براي مسافران فراهم آورند، عبارت خواهند بود از:

آژانس مسافرتي: آژانس مسافرتي مسووليت فروش تور و راهنمايي مسافران را جهت خريد تورهاي مورد درخواست خود با توجه به مقصد و بودجه در نظر گرفته شده به عهده دارند.

شركت‌هاي حمل‌ونقل مسافر: اين مراكز مسووليت حمل‌ونقل مسافران از مبدا به مقصد و بالعكس را بر عهده داشته و به چهارصورت عمده هوايي (ايرلاين‌ها)، زميني (خودروهاي گردشگري)، ريلي (راه‌آهن) و دريايي (كشتي) وجود دارند.
آژانس كارگزار: موسسه‌اي كه مسووليت ارائه سرويس‌هاي لازم در مقصد از قبيل رزرو هتل، ترانسفر فرودگاهي، ارائه گشت‌هاي محلي، به كارگيري راهنمايان محلي تور و... را عهده‌دار است و معمولا توسط تور اپراتورها انتخاب مي‌شود.
تور اپراتور: علاوه بر موسسات فوق، امروزه مي‌توان از تور اپراتورها نيز به عنوان يكي از مراكز اصلي و تاثيرگذار در صنعت گردشگري نام برد. اين موسسات مسووليت هماهنگ‌كردن اجزا تشكيل‌دهنده تور را به عهده دارند. تور اپراتور را مي‌‌توان توليدكننده تور ناميد، زيرا با خريد مواد اوليه (پرواز، هتل و...) كه تاريخ مصرف مشخصي دارند، اقدام به توليد تور كند. 
تور اپراتورها پس از عقد قرارداد با موسسات مورد اشاره در سه بند فوق و توليد پكيج‌هاي مسافرتي، خدمات خود را با قيمت‌هاي رقابتي و به صورت عمده به مراكز فروش خدمات به مسافر در مبدا (آژانس‌هاي مسافرتي كه پيش از اين معرفي شد) ارائه مي‌كنند.

هتل‌ها و مراكز اقامتي: هتل‌ها و مراكز اقامتي يكي از اركان اصلي تور محسوب مي‌شوند و معمولا اختلاف در درجه و تعداد ستاره‌هاي هتل منجر به اختلاف قيمت در تور مي‌شود و ليكن در تورهاي خارجي به واسطه قوانين و مقررات كشورهاي مقصد ممكن است كه هتل‌ها نتوانند يا نخواهند كه مستقيما با برگزاركنندگان تور در كشورهاي ديگر كه قصد اعزام گردشگر به هتلشان را دارند، قرارداد منعقد كنند، لذا در اين حالت آژانس‌هاي كارگزار مستقر در مقصد اين وظيفه را به عهده خواهند گرفت.
 

انواع آژانس‌ها يا دفاتر خدمات مسافرتي موجود در ايران:

به استناد بند های الف ، ب و پ ماده یک آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی ، سیاحتی ، جهانگردی و زیارتی موضوع تصویب نامه شماره 14404/ت 23203 ها مورخ 5/4/1380 هیات محترم وزیران آژانس های مسافرتی به سه دسته زیر تقسیم می گردند :

الف ) آژانس های مورد اشاره در بند الف ماده یک آیین نامه فوق الذکر که تحت نظارت مستقیم سازمان هواپیمائی کشوری هستند و وظیفه اصلی آنها فروش بلیط خطوط مختلف هوائی داخلی و خارجی است . شایان ذکر است این گونه دفاتر نه تنها به هیچ عنوان حق برگزاری تور را ندارند بلکه حق فروش تور های سایر دفاتر برگزار کننده را نیز ندارند چرا که اساساً مجاز به عقد قرارداد تور با مسافر نیستند .ضمناً این نوع از آژانس های مسافرتی با رعایت آئین نامه ها و ضوابط مربوطه می توانند به عضویت یاتا IATA درآیند . به اینگونه دفاتر اصطلاحاً آژانس های دارنده مجوز بند الف گفته می شود .

 ب ) آژانس های مورد اشاره در بند ب ماده یک آیین نامه فوق الذکر که تحت نظارت مستقیم سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هستند و وظیفه اصلی آنها برگزاری انواع تورهای داخلی و خارجی ، رزرو هتل ، اخذ ویزا و سایر فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری می باشد .به اینگونه دفاتر اصطلاحاً آژانس های دارنده مجوز بند ب گفته می شود.

 پ ) آژانس های مورد اشاره در بند پ ماده یک آیین نامه فوق الذکر که تحت نظارت مستقیم سازمان حج و زيارت هستند و وظیفه اصلی آنها برگزاری انواع تور هائی است که جنبه زیارتی دارد از جمله برگزاری تور در مسیر عربستان (حج) ، سوریه و عراق . شایان ذکر است این گونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیر های غیر زیارتی را ندارند . به اینگونه دفاتر اصطلاحاً آژانس های دارنده مجوز بند پ گفته می شود .

نکته مهم : آژانس های مسافرتی موجود در کشور می توانند هریک از مجوز های مذکور را بطور مجزا و یا ترکیبی از دو یا هر سه مجوز داشته باشند . در آن صورت آژانس مربوطه بطور همزمان تحت نظارت مستقیم تمامی سازمان هائی قرار خواهد داشت که مجوزهای خود را از آنها دریافت نموده است .

 

اصطلاحات مربوط به سفر و سن مسافر

بزرگسال adult: به افراد بيش از 12 سال اطلاق مي‌شود و با علامت اختصاري ADL نشان داده مي‌شود.

اطفال 6- 2 سال child: كودكاني هستند كه معمولا در هتل‌ها به آنها تخت اختصاص نمي‌يابد و با علامت اختصاري

 2-6 CHD نشان داده مي‌شود.

اطفال 12-6 سال child: كودكاني هستند كه معمولا در هتل‌ها به آنها تخت از نوع سفري اختصاص مي‌يابد و با علامت اختصاري 6-12 CHD نشان داده مي‌شود.

نوزاد Infant: به كودكان زير دو سال اطلاق مي‌شود كه معمولا در هتل‌ها به آنها تخت اختصاص نمي‌يابد و با علامت اختصاري INF نشان داده مي‌شود.


اصطلاحات به كار رفته هنگام نرخ‌گذاري تور

پكيج يا بسته: به مجموعه امكانات و سرويس‌هايي اطلاق مي‌شود كه در تور گردآمده و به صورت بسته مسافرتي به مسافران ارائه مي‌شود. اين امكانات و سرويس‌ها ممكن است شامل بليت هواپيما، اتوبوس يا قطار،اقامت در هتل به تعداد شب‌هاي مورد نظر، حمل‌و‌نقل از فرودگاه مقصد به هتل و بالعكس، گشت‌هاي محلي، راهنما، بيمه و ... باشد.

قيمت SGL؛ (Single room): قيمت به ازاي يك بزرگسال در اتاق يك‌نفره

قيمت DBL؛ (Double room): قيمت به ازاي هر نفر بزرگسال در اتاق دونفره كه به هر نفر يك تخت استاندارد تعلق مي‌گيرد.

قيمت 6-2 CHD؛ CHildren: قيمت به ازاي هر كودك 6-2سال مشروط به اقامت در اتاق والدين بدون حق استفاده از تخت مجزا.

قيمت 12-6 CHD: قيمت به ازاي هر كودك 6 تا 12 سال مشروط به اقامت در اتاق والدين با حق استفاده از تخت مجزا، تخت سفري (Extra bed) اين اطفال بنا به درخواست والدين خود مي‌توانند بدون استفاده از تخت سفري در اتاق والدين خود اقامت كنند مشروط بر اينكه مغاير با مقررات هتل نباشد. 

قيمت TPL؛ Triple room: قيمت به ازاي هر نفر بزرگسال در اتاق سه‌نفره كه به هر نفر يك تخت استاندارد تعلق مي‌گيرد.
قيمت  Infant)INF): قيمت به ازاي هر كودك زير 2 سال (نوزاد) مشروط به اقامت در اتاق والدين و بدون حق استفاده از تخت مجزا (No bed) معمولا در محاسبه نرخ تور، بابت اقامت نوزاد در هتل مبلغي دريافت نمي‌شود.


اصطلاحات مربوط به سرويس‌هاي قابل ارائه در مقصد

(Airport Transfer)؛ ترانسفر فرودگاهي: حمل‌و‌نقل مسافر از فرودگاه به هتل و بالعكس

City Tour؛ گشت شهري: يك گشت تمام روز و يا نيم‌روز به منظور بازديد از نقاط ديدني و يا استفاده از امكانات تفريحي شهر مقصد است. در بعضي از پكيج‌هاي تور اين نوع گشت جزيي از تور بوده و هزينه آن در محاسبات قيمت پكيج لحاظ شده است.

Tour Guide؛ راهنماي تور: راهنماي تور و تورليدر است كه با داشتن اطلاعات كافي از مقصد مسووليت برگزاري گشت‌ها، حل‌و‌فصل مشكلات مسافران در مقصد را به عهده دارد. وجود راهنماي تور از ضروريات هر تور بوده و بايد مسافران قبل از رسيدن به مقصد از مشخصات راهنما و نحوه دسترسي به آن اطلاع داشته باشند.

OPTIONAL TOURS؛ گشت‌هاي انتخابي: به آن دسته از گشت‌هايي اطلاق مي‌شود كه هزينه آن در پكيج تور لحاظ نشده و مسافران مي‌توانند در صورت تمايل به استفاده از آنها پس از مشورت با تور ليدر خود نسبت به خريد اقدام كنند. بديهي است اين گونه گشت‌ها معمولا توسط آژانس كارگزار مستقر در مقصد برگزار مي‌شود.

DOMESTIC FLIGHT، پرواز داخلي: پروازهاي داخلي هستند كه در مسير دو شهر از كشور مقصد صورت مي‌گيرد و در مواردي كاربرد دارد كه پكيج تور شامل بازديد از دو شهر با مسافتي طولاني است. در اين صورت بليت پرواز داخلي توسط برگزار كننده از قبل تهيه مي‌شود.

 

چه هتلي را انتخاب کنيم؟

بزرگ‌ترين نگراني گردشگران مساله اقامت است. کافي است که دير وقت به مقصد برسيم و پيش از سفر هم جايي را رزرو نکرده باشيم؛ فکر کردن درباره سرگردان شدن در شهر يا ولايت غريب بدترين کابوس است. اگر مي‌خواهيد به سفر برويد و مايليد که از سفرتان بيشتر لذت ببريد و کمتر هزينه کنيد به توصيه‌هاي ذيل توجه کنيد.

- در يک سفر گروهي و يا طولاني مدت اقامت در ويلا، آپارتمان، يا هتل-آپارتمان بهترين گزينه است. در اين محل‌ها معمولاً امکانات پخت و پز و لباس‌شويي و ... ديده شده و احتمالاً بسيار ارزان‌تر از هتل‌ها برايتان تمام مي‌شود. معمولاً قيمت اقامت در هتل آپارتمان‌ها حدود 30-40 درصد ارزان‌تر از هتل برايتان تمام مي‌شود. برخي از آن‌ها سرويس‌هايي مشابه آن‌چه هتل‌ها ارائه مي‌دهند هم دارند؛ مثل سرويس صبحانه.

- معمولاً هتل‌هايي که به مرکز شهر نزديکند گران‌تر از هتل‌هاي اطراف شهر هستند. منظور از اين «مرکز شهر» در جاهاي مختلف متفاوت است. مثلاً در يک شهر زيارتي هتل‌هايي که به اماکن زيارتي نزديک‌ترند از اين دست محسوب مي‌شوند. و يا در شهر‌هايي که قالب نمايشگاهي دارند هتل‌هاي نزديک محل‌هاي برگزاري نمايشگاه‌ها اين چنين‌اند. همين طور شهر‌هاي تجاري و مراکز تجاري و بيزنسي آن شهرها. در مقابل، هتل‌هايي که در اطراف شهر واقع شده‌اند معمولاً هم امکانات بيشتري به مسافر مي‌دهند و هم ارزان‌ترند.

- چندان دور از مرکز شهر هم نرويد چون مجبور مي‌شويد بيشتر از هزينه اسکان، کرايه تاکسي بدهيد. حتي در سفرهاي تفريحي يا زماني که به هواي ديدني‌هاي يک شهر به آن سفر مي‌کنيد، اگر موقعيت هتل دور از مراکز خريد يا جاهاي ديدني شهر باشد، مجبور خواهيد بود براي تردد در شهر از تاکسي استفاده کنيد. تاکسي در بعضي شهرها واقعاً گران است. انتخاب نادرست محل هتل مي‌تواند تمام صرفه‌جويي شما در انتخاب هتل با قيمت مناسب‌تر را بر باد دهد!

- محل مناسب اسکن، به هدف شما از سفر برمي گردد. محل اسکان شما بايد حد الامکان نزديک محل کار يا تفريح شما باشد. فرض کنيد که براي امتحان تافل يا آيلتس يا GRE به کشور ديگري سفر کرده‌ايد. امتحان هم ساعت 8 صبح است.

اگر هتل شما اين سر شهر باشد و محل آزمون آن سر شهر چطور مي‌خواهيد در ترافيک صبحگاهي به موقع به محل امتحان برسيد؟ حالا اين يک بار است.

- تعداد ستاره براي هتل لازم هست اما کافي نيست. پارامترهاي ديگري در مورد هتل وجود دارد که آن‌ها را هم بايد در کنار تعداد ستاره‌هاي هتل گذاشت و بر اساس مجموع آن‌ها اقدام به انتخاب نمود. کيفيت غذا و سرويس هتل، امکانات پذيرايي و امکانات رايگان هتل در کنار تعداد ستاره‌هاي هتل تعيين‌کننده‌ي درجه و کيفيت واقعي هتل هستند.

- براي کسي که به يک سفر کاري رفته يا براي ديدن جاهاي ديدني سفر کرده، هتل، تنها نقش خوابگاه را بازي کند که در اين صورت بسياري از پارامترهاي فوق اصلاً مهم نخواهد بود!

- حتماً پيش از رزرو هتل مطمئن شويد که چه امکاناتي همراه اين رزرواسيون به شما تعلق مي‌گيرد و آن‌ها را در هتل بخواهيد. ممکن است کسي اين وسط فراموش کرده باشد که اتاق شما با صبحانه رزرو شده!

- اگر مي‌توانيد هتل خود را حدود دو - سه ماه پيش از سفر رزرو کنيد. معمولاً تخفيف خوبي به شما تعلق خواهد گرفت و اگر هم بخواهيد آن را کنسل کنيد هزينه‌ي ناچيزي از پرداخت شما کسر و مابقي به شما بازگردانده مي‌شود. معمولاً اين کار ارزشش را دارد. از طرف ديگر هر چه به روزهاي آخر نزديک شويد علاوه بر اين که انتخاب‌هايتان محدود مي‌شود قيمت نيز بي رحمانه بالا مي‌رود!

- اگر شهر مقصد، سرويس مترو يا اتوبوس درون شهري خوبي دارد سعي کنيد هتل خود را در نزديکي ايستگاه بگيريد. حمل و نقل درون شهري خصوصاً در يک شهر غريب مي‌تواند معضلي باشد.

- اگر براي مناسبتي خاص سفر مي‌کنيد، مثلاً سفر ماه عسل يا سالگرد ازدواج، اين را به هتل بگوييد. معمولاً سعي مي‌کنند کارهايي خاص براي شما بکنند که از اين سفر هميشه به خوشي ياد کنيد. حتي ديده شده که اتاق نسبتاً معمولي زوج خوشبخت را به بهترين اتاق هتل ارتقاء داده‌اند.

- فهرست امکانات و شرايط اتاق را حتماً پيش از رزرو، کامل و دقيق مطالعه کنيد. شرايط تعريف شده براي فرزند و سن و سالش و وضعيت تخت براي او، شرايط کنسل کردن رزرواسيون و هر گونه شرط و شروط ريز و درشت که دانستن آن‌ها مي‌تواند به شما کمک کند.

- يکي از مواردي که لازم است بدان دقت کنيد آن است که آيا قيمت اعلام شده براي هتل دربرگيرنده‌ي ماليات‌ها و هزينه‌هاي جانبي نيز هست يا خير.

 سايت‌ها يا مراکز رزرواسيون گاهي از اين امر براي بهتر نشان دادن قيمت‌هاي خود استفاده مي‌کنند اما زماني که مي‌خواهيد هتل را رزرو کنيد 10 تا 20 درصد هزينه‌ي اضافه بر روي صورت حساب خود مشاهده مي‌کنيد!

- نکته‌ ی ديگري که در مطالعه شرايط اتاق بايد بررسي کنيد آن است که کدام يک از امکانات هتل براي شما رايگان است و کدام يک مستوجب هزينه. مثلاً در بسياري از هتل‌ها استفاده از باشگاه ورزشي هتل رايگان است اما در مقابل استفاده از وسايل داخل يخچال خود اتاق هزينه در بر دارد، آن هم بسيار بالاتر از قيمت همان خوردني يا آشاميدني اگر آن را از فروشگاه بخريد! فهرست اين هزينه‌ها معمولاً در پايان مدت اقامت شما و در زمان تسويه حساب و ترک هتل در قالب صورت حساب در اختيار شما قرار مي‌گيرد و بايد آن را بپردازيد.

- اگر سن فرزند شما بيش از 6سال است ديگر از نظر هتل خردسال محسوب نمي‌شود و بايد او را فردي بزرگ‌سال فرض کنيد. در مورد کودکان زير 6 سال هم شرايط هتل‌ها با هم فرق مي‌کند که بايد پيش از سفر حتماً بررسي کنيد.

- ضمناً اگر با فرزند خود سفر مي‌کنيد بهتر است پيش از سفر جست‌و‌جويي بکنيد. هتل‌هايي هستند که از صبح تا شب کلي برنامه براي فرزندان شما دارند و تمام روز آن‌ها را سرگرم مي‌کنند. فرصت بسيار خوبي است. غنيمت شمريد.

 

آنچه یک مسافر هنگام استقرار در هتل باید بداند

وقتى مسافرى وارد شهرى مى شود و درهتلى سکونت اختیار مى کند سؤالاتى به شرح زیر را پیش رو خواهدداشت :

 نحوه آشنائی با اماکن متبرکه ، موزه ها، ییلاقها، آثار تاریخى، پارکها وگردشگاهها،کتابخانه هاى مهم و غیره؟  

نحوه دریافت اطلاعات لازم در مورد نشانى، فاصله و وسیله ایاب و ذهاب جهت بازدید از محلهاى مذکور؟

فاصله هتل تا فرودگاه و یا ایستگاه راه آهن و زمان لازم براى ایاب و ذهاب؟

به چه طریقى مى توان براى گردش در شهر یا رفتن به جاهاى دیدنى اتومبیل کرایه کرد؟

طرز کار و استفاده از دستگاه تهویه مطبوع؟

برق هتل چند ولت است ؟

طرز کار کلید هاى تهویه چگونه است ؟

ساعت کار رستوران و سایر قسمتها ى هتل (به طور دقیق)؟

امانت را به کجا باید سپرد و رسید گرفت ؟

آب دستشویى، آشامیدنى است یا خیر ؟

ساعت تخلیه اتاق یا (Check out) چه موقعى است ؟

پیشخدمت را به چه وسیله مى توان احضار کرد (تلفن یا زنگ )؟

در صورتى که اتاق تلویزیون دارد چه ساعتى برنامه خواهد داشت ؟

زمان لازم براى شستشوى لباسهاى کثیف و برگردانیدن مجدد آنها چقدر است ؟

آیا ورود سگ و یا سایر حیوانات خانگی به هتل ممنوع است ؟

در چه بخش هائی از هتل ورود کودکان ممنوع می باشد ؟

آیا می توان غذا و یا نوشیدنی را از بیرون به داخل اتاق ها برد ؟

معمولاً در هتل ها کلیه اطلاعات عمومى مربوط به شهر و حتى کشور مقصد ، راهنمای هتل و . . . در پوشه میهمان یا در دفترچه یا جزوه یا مجموعه اى تهیه و چاپ گردیده و دراتاق مسافران گذاشته شده است تا به پرسشهاى انفرادى و تضییع وقت نیاز نباشد.

توصیه مهم :

در بدو ورود به هتل نسبت به دریافت کارت ویزیت هتل اقدام نمائید تا در موارد خاص نظیر بیماری ، تصادف ، گم شدن و . .  با ارائه آن به پلیس یا هر شخص دیگری که قصد کمک به شمارا دارد بدون نیاز به دانستن زبان خارجی به هتل انتقال یابید .

استفاده از اقلام موجود در مینی بار اتاق (یخچال) دارای هزینه اضافی است و می بایست این هزینه راساً توسط مسافر پرداخت گردد.ضمناً ذکر این نکته ضروری است که درصورت مصرف اقلام مورد اشاره هزینه های آن با چند برابر قیمت واقعی از مسافر دریافت خواهد شد .

استفاده از تلفن هتل برای مکالمات بین المللی بسیار گران است و درصورت استفاده از آن هزینه مربوطه تا چند برابر تعرفه واقعی از مسافر دریافت می گردد.این هزینه نیز می بایست راساً توسط مسافر پرداخت شود.

پرداخت انعام (Tip ) به بعضی از افرادی که در طول مسافرت به شما سرویس می دهند مثل باربر هتل ، معمول و مرسوم بوده و شایسته است نسبت به رعایت این مهم تلاش نمائید .

در ارتباط با تبدیل دلار و یا هرنوع ارز متداول در بازار جهانی به پول جاری کشور مقصد به این نکته مهم باید توجه داشت که معمولاً تبدیل ارز در هتل ها مقرون به صرفه نیست چراکه این تبدیل همیشه براساس نرخ برابری ارز در هنگام تبدیل محاسبه نمی گردد . بنابراین توصیه می شود ارز مورد نیاز را خود از صرافی ها تامین نمائید.

 

توصیه های پزشکی در سفر

1- یک جعبه دارویی همراه خود ببرید.

اول یک جعبه کمک های اولیه سفر ایجاد کنید که حاوی داروهایی که اعضای خانواده به طور مرتب مصرف می‌کنند و نیز داروهایی برای بیماری‌های ناگهانی مانند گرفتگی بینی یا دانه‌های پوستی باشد.

در این جعبه دارویی یک داروی تب‌بُر، یک داروی آنتی‌هیستامین، باند و یک پُماد آنتی‌بیوتیک موضعی هم قرار دهید.

داروی ضد اسهال برای موارد اسهال مسافرتی توصیه نمی‌شود. در این مورد بهتر است با پزشک خود در مورد آنتی‌بیوتیک‌هایی که عفونت‌های باکتریایی عامل اسهال مسافرتی را درمان می‌کنند، مشورت کنید.

2- به مشخصات محل مورد نظر برای مسافرت خود، توجه کنید.

همچنین والدین به ویژگی های خاص سفر خود هم توجه داشته باشند؛ مثلا اگر به نقاط آفتابی سفر می‌کنید، کرم ضد آفتاب با خود ببرید، یا برای تسکین درد ناشی از آفتاب ‌سوختگی، ژل ٱلوئه ورا(Aloe Vera) همراه داشته باشید.

اگر در حین سفر، مدت درازی را در محیط‌های سرباز و طبیعی می‌گذرانید، پشه‌بند و کرم‌های دافع حشرات و داروهای تسکین‌دهنده آسیب ناشی از گزنه به همراه داشته باشید.

3- ویژگی های وسیله ی سفر خود را در نظر بگیرید.

درباره موارد بهداشتی وسیله سفر خود هم فکر کنید، مثلا اگر با هواپیما سفر می‌کنید، ممکن است به علت تغییر فشار هوا دچار درد گوش شوید.

شیردادن به یک کودک کم سن در حین بلند شدن و فرود آمدن هواپیما، با ایجاد حالت مکیدن و فرو دادن در او می‌تواند به تسکین درد گوش کمک کند و در کودکان بزرگ تر جویدن آدامس یا باد کردن آدامس بادکنکی می‌تواند این درد را رفع کند.

اگر کودک شما  به "بیماری حرکت" (motion sickness) حساس است، او را در وسط هواپیما روی بال‌ها ننشانید.

بیماری حرکت باعث ایجاد حالت تهوع در کودک داخل وسایل نقلیه متحرک می شود.

اگر با ماشین سفر می‌کنید، برای جلوگیری از بیماری حرکت نگذارید کودک در ماشین مطالعه کند یا به پایین نگاه کند. اگر کودک احساس ناراحتی و تهوع کرد، باید به نقطه‌ای در جلوی‌ خود خیره شود.

4- به مراکز درمانی یا پزشک دسترسی داشته باشید.

هنگامی که جایی را برای اقامت در محل سفرتان رزرو می‌کنید، بهتر است محلی را انتخاب کنید که نزدیک‌ترین فاصله را با یک درمانگاه اورژانس داشته باشد.

شماره تلفن پزشک خود را همراه داشته باشید تا در صورتی که سئوال پزشکی داشته باشید، بتوانید با او تماس بگیرید.

5- در مسافرت آرام و صبور باشید.

بالاخره اینکه توجه داشته باشید که مسافرت روال عادی زندگی‌تان را به هم می‌ریزد و در نتیجه ممکن است کودکان بدخلق و بهانه‌گیر شوند. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و انتظار نداشته باشید که رفتارهای فرزندانتان مثل همیشه باشد.

 

توصيه هاي ايمني براي پيشگيري از مسموميت در سفر

هيچگاه در داخل اتومبيل با موتور روشن در مدت هر چند کوتاه نخوابيد . اين کار سبب بروز مسموميت کشنده با منواکسيدکربن خواهد شد . همچنين از روشن کردن گاز پيک نيکي در داخل چادر و يا اتومبيل و يا در محيط دربسته ي ديگري به منظور تأمين گرما ، جداً خودداري نمائيد .

در طي سفر براي حمل مواد غذائي فاسد شدني ، از يخدان مناسب استفاده کنيد .

غذاهاي مسموم کننده ممکن است بو يا مزه ناخوشايندي نداشته باشند . با وجود اينکه اکثر مسموميت هاي غذايي معمولاً ظرف ۲۴ ساعت برطرف مي شوند ، اما برخي از آنها مي توانند کشنده باشند .

رعايت ايمني غذائي مانع بروز مسموميت غذائي مي شود . ضمن سفر از حمل گوشت خام و تخم مرغ خام و فرآورده هاي لبني با ماندگاري کوتاه خودداري نمائيد ، چرا که سريعاً فاسد مي شوند .

از خريد قوطي هاي کنسرو داراي برآمدگي ،‌ فرورفتگي و يا نشتي خودداري کنيد و مطمئن شويد که درپوش آنها شکسته نشده باشد .

اگر فرآورده هاي غذائي ظاهر يا بوي ناخوشايندي داشت به هيچ عنوان آن را نچشيد .

هرگز غذاهاي پخته شده را بيشتر از ۲ ساعت ( اگر هواي اتاق گرم باشد ، بيشتر از يک ساعت )‌ در دماي محيط رها نکنيد . براي دوباره گرم کردن غذاها باقيمانده آنها را تا ۷۴ درجه سانتي گراد گرما دهيد و همچنين غذاهايي را که بيش از ۳ روز باقيمانده اند را مصرف نکنيد .

هميشه قبل از آماده کردن يا خوردن غذاها دستهايتان را با صابون بشوئيد . نوعي از اسهال ميکروبي درطي سفر و به دليل عدم رعايت بهداشت قابل انتقال است .

بخاطر داشته باشيد دستهايتان را بعد از استفاده از سرويس هاي بهداشتي ، برداشتن گوشت خام ، سيگار کشيدن ، دست زدن به حيوانات و دست زدن به زباله ها حتماً بشوئيد .

علائم و نشانه هاي برخي از مسموميت هاي غذائي با تأخير ظاهر مي شود يعني ممکن است ۱۲تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف غذاي آلوده علائم در فرد مسموم بروز کند . علائم و نشانه هاي اين مسموميت ها شامل سردرد ، تب ، خستگي ، تهوع و استفراغ و اسهال آبکي شديد ، کم شدن آب بدن ، ضعف و شکم درد مي باشد .

در صورت استفاده از غذاهاي کنسرو شده پس از اطمينان از تاريخ مصرف آن و دارا بودن مجوز وزارت بهداشت ابتدا آن را به مدت ۲۰ دقيقه جوشانده و سپس مصرف نمائيد .

از مصرف غذا در اماکن فاقد کارت بهداشتي در طول مسير خودداري کنيد .

مواد غذائي را در ظروف دربسته نگهداري کنيد.

 

15 نكته براي كاهش خطرات رانندگي در سفر:

نكات بسياري وجود دارد كه رانندگان و موتورسيكلت سواران با رعايت آنها، از خطرات برحذر مي مانند. برخي از اين نكات مهم تر و حياتي تر است و با رعايت آنها، خطرات رانندگي به حداقل ممكن كاهش مي يابد. از ميان آن نكته ها 15 مورد را در ذيل مي آوريم تا رانندگان و موتورسيكلت سواران با رعايت آنها، خود، سرنشينان و عابران را به خطر نيندازند.

    1- به شما توصيه مي كنيم هميشه داخل خودرو يك دستگاه كپسول آتش نشاني استاندارد همراه داشته باشيد.

    2- با سرعت مطمئنه برانيد تا در موقع لزوم بتوانيد سريعا اتومبيل خود را كنترل كرده و از برخورد با موانع و اتومبيل هاي ديگر جلوگيري كنيد.

    3- در توقف هاي طولاني (بيش از 2 دقيقه) با خاموش كردن خودرو از افزايش آلودگي هوا و اتلاف سوخت جلوگيري نمائيد.

    4- بيائيد سعي كنيم با پرهيز از حركت شتابان، بطور يكنواخت و دربين خطوط رانندگي كنيم تا سفر مطمئن تري داشته باشيم.

    5- معاينه فني خودرو ضمن بالابردن ضريب ايمني سفر، باعث كاهش مصرف سوخت و افزايش عمر مفيد موتور اتومبيل شما مي شود.

    6- بزرگراهها و آزاد راهها براي عبور سريع وسايل نقليه طراحي و ساخته مي شوند، بنابراين سوار و پياده كردن مسافران و ايجاد كندي و تاخير در حركت ساير وسايل نقليه در خطوط حركتي اين معابر ممنوع است.

    7- عقب راندن وسيله نقليه در آزاد راه ها، بزرگراه ها و ورودي و خروجي آنها ممنوع مي باشد.

    8- عدم توجه به جلو، سرعت و سبقت غيرمجاز و انحراف به چپ از مهمترين دلايل سوانح رانندگي مي باشد.

    9- كمربند ايمني بهترين ابزار دفاعي براي مقابله با حركات غيرقابل پيش بيني ساير رانندگان خصوصا رانندگان كم تجربه است.

    10- استفاده از كلاه ايمني براي موتورسيكلت سواران درصد بالايي از ميزان مرگ و مير و آسيب هاي جدي به ناحيه سر موتورسواران را كاهش مي دهد.

    11- موتورسيكلت هم يك نوع وسيله نقليه موتوري است كه همانند ساير وسايل نقليه تابع قوانين راهنمايي و رانندگي مي باشد.

    12- جاده هميشه تسليم راننده با احتياط است.

    13- هميشه قبل از سفر از سلامت فني و وجود تجهيزات ايمني در وسيله نقليه خود اطمينان حاصل نمائيد.

    14- با عبور نكردن از پياده رو به حقوق عابران پياده و ساير شهروندان احترام بگذاريد.

    15- از بين عوامل انساني، وسيله نقليه و شرايط محيطي، عامل انساني بيشترين نقش را در وقوع حوادث رانندگي دارد.

 

نکاتی برای مسافرت های ریلی:

‌عموما شبکه‌های ریلی به 2‌دسته توری و ستاره‌ای تقسیم می‌شوند.

در شبکه توری تمامی شهرها از طریق ریل به هم متصل می‌‌شوند،‌ در حالی که در شبکه ستاره‌ای همه شهرها به یک مرکز منتهی می‌شوند. در حال حاضر شبکه ریلی کشور ما ستاره‌ای است که مرکز آن تهران است.

اگر قصد دریا و تماشای زیبایی‌های طبیعت شمال کشور را دارید در محور تهران- گلستان می‌توانید به شهرهای گرمسار، فیروزکوه، پل سفید، قائم‌شهر، ساری، بهشهر، بندرترکمن و گرگان سفر کنید. اگر زائر بارگاه امام رضا(ع) هستید در محور تهران- خراسان با عبور از شهرهای گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نیشابور به مشهد خواهید رسید.

چنانچه برای دیدن‌ شهرهای آذری زبان عازم مسافرت هستید در محور تهران- آذربایجان، شهرهای کرج، قزوین، زنجان، میانه، مراغه و تبریز را خواهید دید. این محور در مسیر قطارهای بین‌المللی تهران- دمشق و تهران- استانبول قرار دارد.

همچنین اگر قصد مسافرت به شهرهای مرکزی کشور یا جزایر جنوبی را دارید، در محور تهران- اصفهان، کرمان و هرمزگان می‌توانید به شهرهای کاشان، اصفهان، میبد، یزد، زرند، کرمان، بم، بافق، سیرجان و بندرعباس سفر کنید و چنانچه می‌خواهید به دیدن اماکن تاریخی و مناطق جنگی جنوب بروید، در محور تهران- خوزستان از شهرهای قم، اراک، دورود، اندیمشک، اهواز و خرمشهر دیدن خواهید کرد.

‌بار همراه مسافر شامل چه مواردی است؟

هر مسافر می‌تواند وسایل ضروری سفر خود را با قطار همراه ببرد به شرط آنکه به تناسب فضای در اختیار مسافر باشد و حجم آن از ابعاد 75 سانتی متر و وزن 30 کیلوگرم تجاوز نکند. وسایل همراه مسافر نباید موجب خطر یا مشکلی برای مسافران دیگر یا آسیب‌رساندن به قطار شود. همراه داشتن موادمحترقه، آتش‌زا، بیماری‌زا، بدبو، مایعات روغنی و لبنی، قاچاق، سمی، شکستنی و... ممنوع است و مأموران ایستگاه مانع همراه بردن این‌گونه بارها توسط مسافر خواهند شد. در هر صورت چنانچه به هر دلیلی بار شما بیش از حد متعارف باشد، لازم است بار مازاد خود را به باجه توشه در ایستگاه تحویل دهید.

چگونه خودروی شخصی را می‌توان با قطار حمل کرد؟

تعجب نکنید. اگر علاقه‌مند به رانندگی در جاده نیستید ولی مایلید خودروی خود را در مقصد به همراه داشته باشید، ‌می‌توانید هنگام مراجعه به مراکز فروش بلیت، ضمن تهیه بلیت خود و همراهان، برای تهیه بلیت حمل خودرو با قطار نیز اقدام کنید. بهای بلیت حمل خودرو با واگن ویژه یکسره از تهران به مشهد، بندرعباس، اهواز، تبریز و همچنین اصفهان به بندرعباس یا بالعکس 300هزار ریال و از تهران به بندرعباس یا بالعکس 550هزار ریال است. فراموش نکنید خودرو باید حداقل 3ساعت قبل از حرکت قطار برای حمل، تحویل داده شود.

 

نکاتی برای مسافرت های هوایی:

ارائه کارت شناسایی معتبر به منظور صدور بلیط و سوار شدن به هواپیما الزامی است. برای صدور بلیط باید شماره تماس خود را به متصدی باجه فروش اعلام نمایید تا در صورت تغییرات احتمالی ، برنامه پرواز به شما اطلاع داده شود. بلیط هواپیما در حکم اوراق بهادار است، باید از آن مراقبت شود تا مفقود نشده و یا مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

در صورت مقفود شدن بلیط ، مسافران بایستی در اسرع وقت به اولین دفاتر هواپیمایی مراجعه و اعلام مفقودی کرده و در صورت تمایل به استفاده از جای ذخیره شده ، مجدداً طبق مقررات بلیط تهیه کنند.

ساعاتی که در بلیط تعیین شده به خاطر بسپارید و زمان رسیدن به فرودگاه را محاسبه کنید تا از پرواز جا نمانید، هیچ پروازی به علت عدم حضور مسافر به تأخیر نخواهد افتاد. دقت داشته باشید مسافرینی که نتوانند در ساعات تعیین شده در فرودگاه حاضر شوند ، جای آن به دیگری واگذار و بلیط آنها مشمول مقررات مربوط به تأخیر مسافران خواهد شد. مسافران محترم توجه داشته باشند که ارائه بلیط های مخدوش و یا اشتباه در فرودگاه مشکلاتی را برای آنان به همراه خواهد داشت، لذا توصیه می شود پس از دریافت بلیط تمامی مندرجات آن اعم از نام، تاریخ و ساعت حرکت، مبدأ و مقصد و ... راکنترل کنند.

مسافرین محترم معمولاً می توانند اشیاء زیر را به عنوان بار دستی رایگان حمل کنند: صندلی چرخدار بیمار، گهواره کوچک دستی و غذای کودک، یک دوربین شکاری و یک دوربین عکاسی، مقدار متناسبی مجله و یا کتاب، یک عدد کیف دستی زنانه، یک چتر و یا عصا، یک پالتو، شال و یا پتو.

توصیه می شود مسافرین گرامی کارت پرواز و برچسب بار الصاق شده به جلد بلیط را تا رسیدن به مقصد نگهداری کنند. به منظور حفظ سلامت پرواز، مسافران تحت هیچ شرایطی نباید بسته یا جامه دان مسافر دیگری را به عنوان بار خود قبول نمایند، زیرا در این صورت مسئولیت محتوی بسته ها پس از تحویل با شخص اظهار کننده توشه همراه است.در صورتی که مسافرین درخواست لغو جای ذخیره شده و یا انصراف مسافرت را داشته باشند، با رعایت مقررات مندرج در بلیط می توانند در ساعت مقرر به دفاتر شرکت مربوطه مراجعه و اقدامات لازم را معمول دارند.

به نکات ایمنی که در حین پرواز توسط میهمانداران بیان می شود توجه کنید و فقط در مورد درخواست های بسیار ضروری از میهمانداران کمک بخواهید.

در زمان بلند شدن هواپیما برای جلوگیری از گوش درد در حین پرواز، بهتر است از آدامس یا شکلات استفاده شود، زیرا به کارگیری عضلات بلع از ابتلا به گوش درد جلوگیری می کند. استفاده از این روش را به هنگام فرود هواپیما فراموش نکنید.

پس از رسیدن به مقصد و در زمان برداشتن بار از روی نوار نقاله، شماره رسید الصاق شده به بلیط را با نوار نصب شده روی چمدان مطابقت کنید تا به دلیل شباهت، وسایل متعلق به دیگران را برندارید.

چند تمرین ساده در هنگام پرواز برای سلامتی و رفع خستگی:

با استفاده از روش های ساده می توانید کسالت و خستگی بوجود آمده به خصوص در پروازهای طولانی مدت را به راحتی از خود دور کنید و انرژی از دست رفته را باز یابید.

گردش خون :

صاف بر روی صندلی خود بنشینید، کف هر دو پا را روی سطح زمین (کف) قرار دهید سپس به صورتی که پاشنه های هر دو پا روی زمین قرار داشته باشد، نوک پنجه پاهایتان را بالا بیاورید. سپس با ثابت نگه داشتن نوک انگشتان پاها بر روی زمین، سعی کنید تا پاشنه ها را به طرف بالا حرکت دهید(این حرکت را سه مرتبه انجام دهید).

در حالت نشسته بر روی صندلی، زانوی پای راست خود را به طرف سینه، بالا بیاورید و دوباره به پایین حرکت دهید. این حرکت را سه مرتبه تکرار کنید. این تمرین را با زانوی پای چپ نیز انجام دهید (سه مرتبه).

حرکات کششی به منظور تمدد اعصاب :

در حال نشسته، سه مرتبه شانه های خود را به طرف بالا و پایین حرکت دهید. در این حالت سه مرتبه شانه های خود را به طرف جلو و عقب بگردانید، همچنین می توانید در حالت صاف و نشسته به آرامی سر خود را به طرف سینه خم کنید و دوباره آن را به آرامی بالا آورید. در حالی که به جلو می نگرید، سرخود را به آرامی به طرفین شانه ها بگردانید، این حرکت را تا جایی که انتهای شانه ها را ببینید ادامه دهید و مجدداً سر را به حالت عادی برگردانید.

تمرینات تنفسی در هواپیما :

در این حالت کف یکی از دست ها را روی سینه و دیگری را روی شکم خود قرار دهید، از راه بینی نفس عمیقی بکشید. اکنون احساس می کنید که حجم سینه تان زیاد شده است، هوای بازدم را از دهان خارج کنید و مجدداً از طریق بینی نفس عمیق دیگری بکشید. این حرکات را چندین بار تکرار کنید، به این وسیله احساس راحتی بیشتری در تنفس خواهید کرد.

ضعف و سرگیجه :

به وجود آمدن این حالت ها برای مسافران پروازهای بلند مدت و طولانی امری کاملاً عادی است، سعی کنید در چنین مواردی مقادیر زیادی آب بنوشید و از خوردن غذاهای زیاد در طول پرواز بپرهیزید. اگر دچار ضعف شده اید، یک نوشابه بنوشید و سر خود را رو به پایین بر جایی تکیه دهید تا به این وسیله ضعف و سرگیجه شما از بین برود.

کم خوابی به هنگام پرواز:

این وضعیت به هنگام برهم خوردن وضعیت بیولوژیک بدن با ساعت مقصد به وجود می آید. در چنین وضعیتی سعی کنید قبل از موعد پرواز و در طول پرواز بخوابید. پس از رسیدن به مقصد تا جایی که می توانید بیدار بمانید. سعی کنید در طی روز مدت زمانی را در محوطه بیرون از خانه سپری کنید. این کار کمک می کند تا ساعت بیولوژیک بدن شما به طور خودکار تنظیم شود.

تشویش و اضطراب در مسافرت های طولانی:

گاهی مسافرت های هوایی طولانی می تواند موجب نوعی اضطراب و تشویش و در نهایت بروز اختلالات بیولوژیکی در بدن انسان شود. در این حالت سعی کنید حتی الامکان حین انجام چنین سفرهایی علاوه بر بهره گیری از توقف گاه ها، خواب در طول شب و استفاده از هوای تازه را فراموش نکنید. در طول سفر از غذاهای سبک و کم حجم استفاده کنید .

چگونه رژیم خود را در سفر نشکنیم؟

آیا منطقی است که در هنگام سفر با رژیم لاغری خود خداحافظی کنیم و زحمات چند هفته و یا چند ماهه خود را هدر دهیم؟

قطعا اینطور نیست! برای شما این امکان وجود خواهد داشت که از تعطیلات و نیز غذاها لذت ببرید، اما با اضافه وزن به خانه بازنگردید.

راز این موضوع  در سه نکته نهفته است:

* عاقلانه و منطقی غذای خود را انتخاب نمایید.

* اصل اعتدال را در خوردن غذاها در نظر داشته باشید.

* فعالیت بدنی و ورزش را در هنگام سفر حتی الامکان افزایش دهید.

اگر می خواهید پس از سفر وزن بالایی نداشته و رژیم خود را نشکنید، به نکات ذیل توجه داشته باشید:

1- هر روز نهایتا یک وعده ی غذایی تان را در رستوران بخورید.

صبحانه را می توانید طبق برنامه ی رژیم غذایی خود بخورید. اتفاقا می توانید برای تهیه نان و لبنیات پیاده روی روزانه نیز داشته باشید. اگر دقت کنید خیلی از اوقات، شما وقتی از صبحانه هتل استفاده می کنید، مواد غذایی را می خورید که اشتهایی واقعی برای آنها ندارید و آن چنان برای شما لذت بخش نیست و فقط برای آن که در منوی غذایی ارائه شده، آن را می خورید! برای تنوع در صبحانه، از شیر و کورن فلکس های رژیمی نیز برای صبحانه می توانید استفاده نمایید.

سعی کنید ناهار را وعده غذایی اصلی قرار داده و اگر به رستوران می روید، ناهار را از غذای رستوران استفاده نمایید. شب معمولا از غذاهای حاضری و کم کالری استفاده نمایید.

2- در انتخاب نوشیدنی ها دقت نمایید.

خیلی از ما هنگام سفر علاوه بر خوردن فراوان غذاهای رستورانی و دریافت بیش از حد کالری، حجم بالایی از نوشابه های گازدار را نیز استفاده می کنیم. استفاده از آب معدنی، به ویژه اگر در آن آب یک عدد لیموترش را بچکانید، علاوه بر مهار تشنگی شما به ویژه در تابستان، از دریافت بیش از حد کالری نیز جلوگیری می نماید. اگر هم نوشابه استفاده کردید حتما از نوع رژیمی باشد، البته این بدان معنا نیست که در نوشیدن نوشابه های رژیمی آزاد هستید، زیرا نوشابه های رژیمی اگرچه کم کالری هستند، ولی خود دلیلی برای افزایش وزن شما خواهند بود که در مقاله ی "قندهای رژیمی باعث لاغری می شوند؟" دلایل آن را توضیح دادم.

3- حجم وعده غذایی خود را کاهش دهید.

این منطقی و معمولا امکان پذیر نخواهد بود که شما چشم خود را در سفر بر روی همه غذاهای لذیذ ببندید.

اما این بدان معنا نیست که حجم بالای غذاهای رستورانی را برای هر وعده خود انتخاب نمایید.

شما می توانید بعضی اوقات برای خود فقط سوپ سفارش دهید و یا باقیمانده غذای کودک خود را که می خواهید از اسراف آن جلوگیری نمایید! استفاده کنید.

البته بعضی از ما علاوه بر غذای خود که به طور کامل می خوریم، باقیمانده غذای کودک مان را نیز به بهانه عدم اسراف می خوریم.

توصیه دیگر آن است که شما می توانید غذای خود را با همسرتان به طور شریکی استفاده نمایید.

اگر خجالت می کشید از این که یک غذا برای دو نفر سفارش دهید، می توانید هر کدام یک ظرف سفارش دهید و نیمی از هر ظرف را در یک ظرف یک بار مصرف جدا بریزید و برای وعده بعدی خود، در یخچال نگهداری نمایید.

4- در هنگام رفتن به رستوران، به چند نکته ساده و مهم توجه کنید.

* غذای کبابی را به جای غذای سرخ شده سفارش دهید.

* به جای کباب کوبیده از کباب برگ یا چنجه یا جوجه کباب استفاده کنید.

* به جای سیب زمینی سرخ شده و نیز ذرت مکزیکی (که سس زیادی دارد)، سالاد و سبزیجات سفارش دهید.

* در هنگام سفارش سالاد، آن را بدون سُس سفارش دهید و یا از کارکنان رستوران بخواهید که سُس را برای شما سر میز بیاورند تا خود شما به میزان کم روی سالادتان بریزید.

* حتی الامکان از نان های سبوس دار استفاده کنید.

 5- میان وعده های خود از میوه جات انتخاب نمایید.

به جای استفاده از تنقلات پُرچرب و پُرکالری که معمولا در هنگام سفر زیاد استفاده می شوند، از میوه های مختلف در طی روز استفاده نمایید. خیلی از ما در هنگام رانندگی و سفر، دائما از تنقلاتی مانند کیک، چیپس و... استفاده می کنیم.

اگر هنگام رانندگی، میوه همراه تان باشد، انتخاب سالم تری خواهید داشت.

6- رستوران سنتی را به رستوران فست فود ترجیح دهید.

خیلی از فرزندان ما، شاید فست فود را ترجیح دهند. واقعیت آن است که خود ما طی سال ها آنان را به این انتخاب تشویق کرده ایم. آمار نشان می دهد که مقدار کالری و چربی دریافتی در خیلی از غذاهای فست فود به مراتب بیش از غذاهای سنتی است. حجم یک عدد ساندویچ و یا یک عدد پیتزا نباید ما را در تخمین میزان انرژی و یا چربی موجود در آن گول بزند.

علاوه بر آن که غذاهای فست فود به دلیل نحوه طبخ آنها که معمولا سرخ کرده اند، در کنترل اشتها ضعیف عمل می کنند، یعنی شما حجم قابل توجهی از فست فود را می خورید، ولی احساس سیری پیدا نمی کنید.

7- در انتخاب غذاهای خود ماهی را فراموش نکنید.

به ویژه اگر به استان های ساحلی سفر می کنید، ماهی را در انتخاب های غذایی خود قرار دهید. متاسفانه باید گفت که سرانه مصرف ماهی در کشور ما خیلی پایین است.

ماهی کبابی را به ماهی سرخ کرده ترجیح دهید. ماهی به سبب سرشار بودن از چربی های مفیدی مانند امگا 3 ، تامین کننده سلامت قلب و عروق شما خواهد بود.

افراد چاق و بیماران قلبی باید از خوردن میگو پرهیز کنند، زیرا میگو حاوی کلسترول زیادی است، به ویژه اگر نوع سرخ شده آن را انتخاب نمایید.

8- مراقب پیش غذاها باشید.

خیلی از ما حجم زیادی از انرژی را قبل از غذای اصلی دریافت می نماییم. در نظر بگیرید برای شما قبل از غذای اصلی، نان داغ، ماست موسیر پرچرب، سالاد به همراه سُس فراوان و سوپ خامه را سر میز آورده اند و شما بدون توجه، به اندازه یک وعده غذایی را قبل از شروع غذای اصلی خواهید خورد. لذا از کارکنان رستوران بخواهید تا قبل از غذای اصلی برای شما چیزی به غیر از سالاد نیاورند.

9- در هنگام سفر وقت کافی برای ورزش و فعالیت بدنی خواهید داشت.

شاید شما تراکم کاری در ایام سال را بهانه ای برای عدم فعالیت بدنی و ورزش خود قرار دهید، ولی قطعا در هنگام سفر این عذر از شما پذیرفته نیست. حال که شما در سفر می خواهید از غذاهای لذیذ استفاده کنید، اقلا مقداری از آن را با ورزش بسوزانید. علاوه بر آن که ورزش و فعالیت بدنی آرامش فکری شما را در سفر دوچندان خواهد کرد.

10- در هنگام مسافرت هدف غیر منطقی برای کاهش وزن خود قرار ندهید.

اولین هدف شما این باشد که طی سفر وزن تان افزایش نیابد. اگرچه در صورت رعایت رژیم غذایی، کاهش وزن شما در طی دوران مسافرت امکان پذیر خواهد بود، ولی نباید در سفر بر خود سخت بگیرید، زیرا اگر موفق نشوید، باعث ناامیدی شما شده و بعد از سفر به طور کلی از رژیم دست می کشید!