نمایشگاه عرضه عروسک های بومی پروژه های 'هنربومی برای منابع طبیعی

انتشار خبر: ۱۳۹۳/۱۲/۱۲ | بازدید خبر: 2190

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری - نمایشگاه عرضه عروسک های بومی پروژه های "هنربومی برای منابع طبیعی" با هدف کمک به ایجاد معیشت مکمل به منظور کاهش استفاده یکسویه از منابع طبیعی، 20 و 21 اسفند ماه سال جاری برگزار می شود.
"افسانه احسانی"  مدیر پروژه ایجاد کسب و کار پایدار از طریق صنایع دستی برای منابع طبیعی (هنر بومی برای منابع طبیعی) و یکی از ایده پردازان این طرح با اعلام این خبر درخصوص ویژگی این محصولات به خبرنگار CHN گفت: «تمامی مراحل طراحی و ساخت در روستا و توسط بانوان هنرمند روستایی-عشایری تولید می شود. همچنین سازندگان در کنار اعضای خانواده خود به خلق این آثار هنری می پردازند و به این ترتیب تعامل میان نسل ها تقویت می شود. از دیگر سو-هنرمند بومی با تکیه براستعداد وخلاقیت خود هر اثر را ویژه و منحصر به فرد خلق می کند. -سازندگان با تولید عروسک های محلی خود بیش از پیش به فرهنگ و پوشش بومی منطقه خود نزدیک و به آن علاقمندترمی شوند. در حین ساخت این محصولات لالایی ها، شعرها، خاطرات گذشته و سایر ارزش های بومی مرتبط یادآوری می شود.»
پروژه "هنربومی برای منابع طبیعی" تاکنون دست آوردهای بسیاری داشته است که احسانی به آنها اشاره کرد و ادامه داد: «روش ساخت دو نوع ازعروسک های بومی خراسان جنوبی با حمایت بخش کودک و نوجوان پژوهشکده میراث به عنوان میراث ناملموس ثبت ملی شده است.  بانوان روستای تاجمیر در خراسان جنوبی پس از یکسال تولید و عرضه عروسک های بومی توانسته اند کلیه وام های مربوط به منابع طبیعی خود را پرداخت کنند. همچنین  بانوان جزیره قشم تاکنون بالغ بر 5000 عروسک بومی خود را به علاقمندان به طبیعت و فرهنگ ایران عرضه کرده اند.
او افزود: «بانوان روستای اردبیلک استان قزوین توانسته اند برای عروسک های دست سازخود مشتریان بومی جذب کنند. حتایکی از خانه های قدیمی روستای الولک استان قزوین جهت عرضه عروسک های بومی تجهیز شده و آماده پذیرش گردشگران شده است.»
به گزارش CHN، نمایشگاه عرضه عروسک های بومی پروژه های "هنربومی برای منابع طبیعی"از ساعت 10 صبح الی 19 میزبان علاقه مندان خواهد بود. از این رو مراجعین می توانند به آدرس ولیعصر، ابتدای یوسف آباد، خیابان چهارم،پلاک 12، زنگ 2، موسسه آوای طبیعت پایدار بروند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

میزان اهمیت
توضیحات
ثبت گزارش