کمبود نیروی کار در آینده گردشگری آسیا

انتشار خبر: ۱۳۹۳/۱۲/۳ | بازدید خبر: 3041

به گزارش پایگاه تخصصی گردشگری ایران به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی به دلیل نبود توازن میان حجم بالای سرمایه‌گذاری دربخش زیزساخت‌ها با سرمایه‌گذاری اندک دربخش نیروی کار ماهر صنعت گردشگری آسیا تا ده سال آینده، با بحران کمبود نیروی کار ماهر روبرو می‌شود.مقامات جهانی گردشگری هشدار دادند بی تعادلی در سرمایه گذاری ها، صنعت گردشگری و سفر درآسیا را که به عنوان صنعتی با رشد انفجاری شناخته شده تا 10 سال دیگر با بحران نیروی کار ماهرمواجه می‌کند.

به گزارش شورای جهانی سفر وگردشگری "دیوید اسکوسیل" مدیر اجرایی این شورا مستقر درلندن، با اعلام این مطلب افزود که سرمایه گذاری در بخش سرمایه و نیروی انسانی نسبت به سرمایه گذاری در بخش زیرساخت‌ها و احداث انواع فرودگاه وهتل و جاده‌ها، بشدت عقب مانده است ونبود توازن در رشد این دو بخش به زودی صنعت گردشگری آسیا را دچاربحران می‌کند.

او گفت:«هم اکنون شرایط به گونه‌ای است که صنعت گردشگری با کمبود افراد شایسته و متخصص روبروست و قادر به حمایت از رشد این صنعت خاص نخواهد بود. درواقع ما با بحران استعداد مواجهیم که می‌تواند بر کیفیت تولیدات ما در ده سال آینده اثر منفی بگذارد. ما شاهد حجم بالایی از سرمایه گذاری‌ها در بخش زیرساخت‌ها هستیم اما چنین سرمایه گذاری هنگفتی را در بخش تامین سرمایه‌های انسانی نمی‌بینیم.»

او پیش‌تر نیز در بیانیه‌ای جداگانه هشدار داده بود که اگر شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان به سرعت به آن پاسخ گفت، این بحران می‌تواند در چشم انداز رشد اجتماعی واقتصادی در بسیاری از کشورهای آسیایی طی دهه آینده، عواقب وخیمی درپی داشته باشد.

به گفته وی رشد صنعت گردشگری و توریسم در آسیا با نزدیک به 6.0 درصد درسال گذشته، سبب ایجاد یک میلیون شغل و تولید 2.0 تریلیون درآمد شد که برابر با 9 درصد از کل تولید ناخالص داخلی در منطقه آسیاست.
 
درحال حاضر حدود 65 میلیون نفر دراین صنعت به کار اشتغال دارند که به معنی اشتغال 1 نفر از هر 12 نفر جمعیت آسیا دراین صنعت است.بنابراین چنین رشدی مستلزم تامین برخی خدمات مالی بیشتر دراین بخش است.
 
"نیتا لاچمنداز"دستیار مدیر اجرایی دفتر گردشگری سنگاپورهم درهمین راستا گفت:«اکنون آسیا به یک نقطه محوری در صنایع مسافرتی جهان مبدل شده و این درعین حال یک موضوع چالش برانگیزی است. زیرا انتظار می‌رود که شاهد کمبود حدود 8 میلیون شغل در 15 تا20 سال آینده باشیم .این فرصتی بسیار عالی برای ماست اما درعین حال یک چالش بزرگ هم هست زیرا برای بهره گرفتن از این فرصت باید براین بحران غلبه کنیم. »

اتحادیه جهانی تجارت سفر بخش آسیا و اقیانوسیه نیز اعلام کرده است که هم اکنون میزا ن پولی که توسط مسافران در سراسر جهان خرج می‌شود از رقم 1.18 تریلیون دلار درسال 2014 گذشت و نزدیک به 40 درصد از کل این میزان از منطقه آسیا و اقیانوسیه تامین می‌شود.

انواع آژانس‌ها و شرکت‌های مسافرتی از کشور چین که به بسته‌های آسیایی شهرت گرفته، سال گذشته 225 میلیارد دلار خرج کردند که پس از امریکا با 274 میلیارد دلار که بالاترین میزان پول خرج شده دراین صنعت را دارد، در ردیف دوم جدول طبقه بندی قرار می‌گیرند.

 

گردآوری و انتشار : پایگاه تخصصی گردشگری ایران

میزان اهمیت
توضیحات
ثبت گزارش