برگزاری مراسم جشن سده در خراسان جنوبی

انتشار خبر: ۱۳۹۳/۱۱/۲ | بازدید خبر: 3109

مراسم جشن سده در روستای دوحصاران شهرستان سرایان از 28 دی ماه تا اوایل بهمن اجرا می شود.

سید احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهشي اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: یکی از مراسمی که در این مدت انجام می شود  برافروختن آتش و علاوه بر آن درست کردن حلقه ای از آتش است که به دور سرشان می چرخانند.

وی افزود: همه افراد روستا به شادی و پایکوبی می پردازند و ضمن برگزاری جشن از آجیل هایی همچون برگه زردآلو، مغز گردو و بادام، تخمه و...از یکدیگر پذیرایی می کنند. در بعضی از نقاط آتش را برپشت بام خانه ها می افروزند و از روی آن می پرند.

برآبادی ادامه داد: شب نشینی ها از جمله مراسمی است که در شب های سده اجرا می شود. اقوام و خویشان به خانه بزرگان فامیل می روند و در این مراسم داستان های گذشته وافسانه های قدیم را برای جوانان و نوجوانان بازگو می کنند. علاوه بر داستان سرایی کتاب هایی مثل فال حافظ، مختارنامه، جنگ های حضرت علی (ع)، امیر ارسلان رومی و شاهنامه می خوانند.

مسئول حوزه پژوهشي اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی توضیح داد: همچنین در این ایام بچه ها ونوجوانان به در خانه ها رفته و اشعاری به زبان محلی می خوانند. صاحب خانه هم آجیل و شیرینی و همچنین مقداری آرد و روغن و یا پول به آنها می دهد که از این مواد جمع آوری شده آش بلغور نذری تهیه کرده و در بین اهالی روستا توزیع می شود.

برآبادی خاطر نشان کرد: این مراسم به شماره 808 در تاریخ 4/11/91 در فهرست آثار ناملموس کشور ثبت شده است.

 گفتنی است؛ اهالی براین اعتقاد و باورند که با برگزاری این مراسم و برافروختن آتش سده سالی خوب و با برکت خواهند داشت

 

 

برگزاری مراسم جشن سده در خراسان جنوبی

 

 

 

میزان اهمیت
توضیحات
ثبت گزارش