فراخوان مقاله برای همایش ملی تالش‌شناسی

انتشار خبر: ۱۳۹۳/۱۰/۳۰ | بازدید خبر: 3027

نخستین همایش ملی تالش شناسی در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال 1394 همزمان با هفته میراث فرهنگی به میزبانی شهرستان رضوانشهر برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان، تالش با چشم اندازی زیبا، نام منطقه ای وسیع و سرسبز در شمال و شمال غرب استان گیلان است، از سویی کوه های سر به فلک کشیده البرز و از سوی دیگر دریای خزر آن را در برگرفته است. این منطقه ازبخش های مختلف جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تشکیل شده است.

این منطقه بدلیل داشتن آثار باستانی ارزشمند و همچنین جاذبه‌های طبیعی فراوان می‌تواند بستر مناسبی جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری باشد. 

رییس مرکز باستان شناسی اداره کل میراث گیلان اضافه کرد این همایش در سطح ملی با هدف میراث فرهنگی، میراث طبیعی، گردشگری، صنایع دستی و... بر جای مانده از گذشته دور در این شهرستان برگزار می شود. کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد. از پژوهشگران محترم این عرصه درخواست می شود که مقالات خود را تا 15 فروردین سال 1394 ارسال کنند و اعلان پذیرش مقالات 25 فروردین 1394 اعلام شده است.

ولی جهانی دبیر علمی همایش در رابطه به این موضوع گفت: اولین کاوش های باستانشناسی 114 سال قبل در منطقه تالش توسط ژاک دمرگان فرانسوی صورت گرفته که منجر به کشف آثار ارزشمندی از دوره های ماقبل تاریخ گردیده است ودر این راستا کاوش های باستان شناسی دیگری با هدف شناسایی فرهنگ تمدن منطقه در این حوزه انجام شد که مهمترین آنها کاوش های باستان شناسی در محوطه های باستانی وسکه و میانرود دررضوانشهر، مریان، تول، آق اولر، تندابین و... در ارتفاعات تالش توسط محمد رضا خلعتبری و نیز کاوش قلعه صلصال تالش توسط سیدمهدی میرصالحی، کاوش مسجد اسپی مزگت توسط زنده یاد رضا صدر کبیر، ولی جهانی ویوسف فلاحیان نام برد. بررسی های باستان شناسی انجام شده در این مناطق منجر به شناسایی 100 اثر تاریخی ومیراث طبیعی این منطقه شده است.

جهانی تصریح کرد: تالش و میراث جهانی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تالش، بررسی‏ها و کاوش‏های باستان‏شناسی در حوزه‌ فرهنگی منطقه تالش، کاربرد گرایش‏های تخصصی در باستان‏شناسی منطقه تالش، تالش و منظر فرهنگی آن، بازشناسی بقاع متبرکه و ابنیه‌ مذهبی منطقه تالش، آیین‌ها و باورها، جشن‌ها و میراث معنوی منطقه تالش، هنر و صنایع‌دستی در منطقه تالش، تالش و گردشگری فرهنگی آن، روش‌ها و تدابیر حفاظت فیزیکی در آثار تاریخی منطقه تالش، ضوابط و قوانین اجرایی حاکم بر آثار و محوطه‌های باستانی منطقه تالش  از جمله محورهای همایش یادشده است.

جهانی گفت: در جوار این همایش نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی و فر صت های سرمایه گذاری در مناطق تالش نشین و نیز نمایشگاهی از اشیاء مکشوفه تالش از حفریات باستان شناسی منطقه  وغرفه های کتب گیلان شناسی و... خواهیم داشت.

دبیر علمی همایش افزود: علاقمندان می توانند مقالات خود را به دبیرخانه همایش به نشانی رشت، بعد از میدان گیل، روبروی بیمارستان رسول اکرم( ص)، ساختمان جهاد، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان( مرکز باستان شناسی)، دبیرخانه همایش ملی تالش شناسی، به کد پستی: 63511- 41677،  تلفن: 33732064- 013 و یا به نشانی دبیرخانه همایش در شهرستان رضوانشهر، میدان نماز، پارک کوثر، جنب کتابخانه مرکزی، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رضوانشهر، تلفکس: 01344627926 و کد پستی: 36971- 43841 ارسال کنند و در ضمن پژوهشگران گرامی می توانند مقالات خود را به آدرس ایمیل این همایش info@bastan-gilan.com  ارسال کنند. همچنین علاقه مندان می توانند در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش www.bastanshenasi-gilan.com مراجعه شود.

 

 

 

فراخوان مقاله برای همایش ملی تالش‌شناسی

 

 

 

 

میزان اهمیت
توضیحات
ثبت گزارش