جزیره خارگ: قطب گردشگری خلیج فارس می شود

انتشار خبر: ۱۳۹۳/۹/۱۹ | بازدید خبر: 1820

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: با راه اندازی شناور مسافری مدرن در مسیر خارگ، بو شهر گردشگری دریایی خلیج فارس متحول می شود.

محمد ابراهیم فروزانی افزود : هم اکنون یک فروند شناور مسافری مدرن که با سرمایه گذاری بخش خصوصی خریداری شده به منظور به کارگیری در مسیر خارگ- بوشهر در حال کار است.
مدیر کل  استان بوشهر گفت : این شناور که ظرفیت جابه جایی 300 مسافر را دارد وارداتی است و از کشور ژاپن خریداری شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته این امر نیازمند باز شدن راه های ورود گردشگران به جزیره خارگ است چرا که هم اکنون به دلیل شرایط به دلیل واقع شدن جزیره در منطقه ویژه نفتی، نمی توان به طور کامل از ظرفیت های گردشگری آن بهره برد.
وی ادامه داد: به دلیل وجود پایگاه های مهم صنعتی و نظامی، رفت و آمد به جزیره خارگ جز برای اهالی و ساکنان آن ممنوع است و کسانی که تمایل به سفر داشته باشند، باید پیشاپیش اهداف سفر خود را به فرمانداری بوشهر یا بخشداری خارگ عرضه و موافقت مکتوب آنان را دریافت کنند.
فروزانی خاطرنشان کرد: البته در ایام نوروز که تعداد گردشگران زیادی خواستار سفر به خارگ هستند، تورهای ویژه ای تشکیل شده بود که با اتمام نوروز این تورها نیز برداشته شد

 تورهای دریایی به جزیره خارگ هم اکنون به صورت غیررسمی انجام می شود.
 اگر گردشگران علاقه مند بخواهند به خارگ سفر کنند باید با دفاتر خدمات مسافرتی استان هماهنگی های لازم را به عمل آورند تا شرایط سفرشان فراهم شود.
این مقام مسئول در استان بوشهر با اشاره به اینکه امکانات گردشگری در جزیره خارگ در حد مطلوب نیست، گفت: نخستین نیاز اولیه گردشگر برای سفر، مکان اقامتی است که هنوز این امکان اولیه در جزیره خارگ وجود ندارد.
فروزانی، اظهار داشت:بنابراین گردشگران علاقه مند به خارگ، مجبورند در قالب تورهای یکروزه به این جزیره سفر کنند.
به گفته وی، جزیره خارگ از مناطق بسیار قدیمی استان بوشهر و دارای آثار تاریخی و باستانی متعددی است که یک نمونه از آن سنگ نوشته های متعلق به دوره هخامنشیان است.
این مقام مسئول در بوشهر خاطرنشان کرد: گورمعبدهای پالمیران مربوط به دوره اشکانیان یکی از آثار تاریخی این جزیره است که همچنان بخشی از سنگ نوشته ها و کنده کاری های روی دیواره های آن به جا مانده است.
وی گفت : آتشکده زرتشتیان، معبد پورئیدون، دره آذرپاد، باغ پرندگان و بقعه میرمحمد حنیفه مربوط به قرن هشتم هجری قمری از دیگر جاذبه های این جزیره است.
جزیره صخره ای- مرجانی خارگ با بیش از 10 هزا نفر جمعیت با مساحت 35 کیلومتر مربع در فاصله 54 کیلومتری شمال غربی بوشهر واقع شده است. این جزیره از معدود جزایر خلیج فارس است که در آن آب شیرین یافت می شود. باکلان ، آهو، فلامینگو، کلاغ هندی، غاز، اگرت،  کبک و تیو از مهمترین حیات وحش این جزیره است.
مسیر دسترسی به جزیره خارگ به صورت عادی از بندر بوشهر یا بندر گناوه است که در صورت مساعد بودن هوا از هر بندر روزانه یک رفت و آمد با کشتی به جزیره صورت می گیرد.

 

 

 

منبع : iribnews

 

میزان اهمیت
توضیحات
ثبت گزارش